Oulu - Finlandia (Erasmus Plus)
- Praktyczne rady dla wyjeżdżających

• Spis przedmiotów na stronie wydziału Matematyki w Oulu, nie jest zbyt często aktualizowany. Większość studentów z wymian studiuje na innych wydziałach. W związku z tym aby mieć dokładne informacje co do przedmiotów które można wybrać – najlepiej wysłać e-mail do koordynatora wydziałowego w Oulu, z prośbą o przesłanie listy przedmiotów które można zdawać po angielsku. Odpowiedź może przyjść z opóźnieniem, dr Kuukasjarvi czasami nie sprawdza poczty przez dłuższy czas ;) ale przyjdzie. Nawet jeśli przedmiot jest po fińsku, ale można zdawać go po angielsku – to jest to do zrobienia. Biblioteki na uniwersytecie wyposażone są głównie w anglojęzyczne ksiązki.
  • Dojazd do Oulu okazuje się być jednym z pierwszych problemów. Jedna sprawa to cena, druga taka, ze trudno znaleźć loty do Oulu z Krakowa (chyba wszystkie loty są z przesiadką w Tallinie albo w Helsinkach), wiec trzeba wybierać się z Warszawy. Poza samolotem można jeszcze dostać się autobusem do Tallina, następnie promem do Helsinek i stamtąd samolotem bądź pociągiem do Oulu (najtańsza wersja, ale też podróż jest bardzo długa. Można ewentualnie zrobić postój na nocleg w Tallinie i pozwiedzać przy okazji ). Kolejna możliwość to połączenie promowe z Trójmiasta. W przypadku lotu warto wcześniej zainteresować się biletami, może się udać trochę zaoszczędzić na podróży.
  • Przed przyjazdem, w paczce ktora dostajemy z Oulu, oprocz potwierdzenia na to ze dostalismy sie na studia w Oulu znajduje sie list i kontakt od tzw Kummi Studenta - jest to ochotnik z Uniwersytetu w Oulu ktory podczas naszego pobytu w Oulu bedzie pomagal nam z formalnosciami i innymi problemami. Majac kontakt przed przyjazdem bez problemu mozna tez poprosic o informacje na temat przygotowania - zwykle nie ma z tym zadnego problemu, i Kummi Studenci chetnie udzielaja pomocy.
  • Po przyjeździe do Oulu warto kupić używany rower. Cale miasto jest rozrzucone na dość dużym obszarze, co z resztą można zobaczyć na mapach, czasem można się przejść na piechotę, ale i tak większość ludzi kończy z rowerem albo biletem miesięcznym(bilet autobusowy na 2h w obrębie miasta kosztuje 2,9 euro, miesięczny 39 euro). Second – handow w Oulu jest kilka, najlepiej zaopatrzone z tego co wiem, to te w okolicach osiedla Topilla. Rower na którym da się jeździć można kupić za około 50-80 euro(trzeba się targować!), ale warto. Większość studentów z Erasmusa, ale nie tylko, będzie dojeżdżać do miasta(na rożnego rodzaju erasmusowe spotkania)/na uczelnie rowerami. Warto się do nich dołączyć, niestety autobusy jeżdżą do godziny 22, później już tylko sporadycznie, wiec powroty bez roweru mogą być „męczące”.
  • Na miejscu co roku organizowane są spotkania dla studentów z wymian, tzw. „Orientation”, trwa to 2-3 dni. Polecam zjawić się w Oulu wcześniej, tak aby móc tam przyjść. Od razu poznaje się innych studentów którzy przyjeżdżają, oraz dostaje się tam dużo informacji dotyczących pobytu.
  • Najtańszy sklep to Lidl :P Tanie są też obiady na stołówce studenckiej(2,5 euro ze zniżka), przy tym całkiem dobre. W zestawie jest szklanka mleka, szklanka wody, 1 porcja mięsa (bądź czegoś zastępczego), ryz/ziemniaki + sałatki. Tych ostatnich można sobie nałożyć ile się zmieści. ;)
  • Uwaga na finów w saunie… jak ktoś jest nieprzyzwyczajony to można zemdleć, lepiej wchodzić bez nich, często się popisują mocno podnosząc temperaturę i dorzucając sporo wody na kamienie;). Swoją drogą : na każde 2 akademiki przypada przynajmniej jedna sauna i wejście jest za darmo.