X-LECIE KOŁA - PYTANIA KONKURSOWE

Historia koła

Po raz kolejny nasze koło wzięło aktywny udział w Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej. Tym razem wydarzenie przyjęło formę zdalną. Poprzez platformę ZOOM Nasi Goście mogli wziąć udział w warsztatach origami matematycznego pt. "Symetryczne znaczy piękne". Zabawa przy origami modułowym (nazywanym też matematycznym), czyli takim w którym modele powstają z wielu kawałków papieru połączonych bez użycia kleju, poprzedzona została krótkim wykładem "na wesoło" poprowadzonym przez mgr Barbarę Smoleń-Dudę. Nasi Goście mogli posłuchać o takich zagadnieniach jak podobieństwo, przystawanie czy symetria figur, a także dowiedzieć się gdzie te zagadnienia pojawiają się w sztuce origami.


ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA


Ogólnopolska Konferencja Studentów Matematyki "Oblicze" 2019

W dniach 10 - 12 maja 2019 r. odbyła się szósta już edycja Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Matematyki "Oblicze" organizowanej przez studentów oraz doktorantów największej poznańskiej uczelni - Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wydział Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej wystawił swoją liczną reprezentację w składzie:

W trakcie konferencji można było wysłuchać 42 niezwykle ciekawych referatów oraz zobaczyć 17 interesujących plakatów. W sumie w konferencji wzięło udział około 110 osób z całej Polski, głównie studentów oraz doktorantów. Poza naukową częścią imprezy uczestnicy mieli również czas na przyjemności niewymagające tak dużego wysiłku intelektualnego. Wieczory integracyjne oraz spacer po Poznaniu z przewodnikiem, przygotowane przez organizatorów, cieszyły równie dużą popularnością.

Reprezentanci Naszego Wydziału składają szczególne podziękowania dla:


ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA


Noc Naukowców 2018 - gościnnie na WE na SILMIE.


ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA


Noc Naukowców Politechniki Śląskiej 2017


ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA


OMatKo! taka konferencja zdarza się rzadko!

W dniach od 7. do 9. kwietnia na Politechnice Wrocławskiej odbyła się Ogólnopolska Konferencja Matematyczna Studentów i Doktorantów OMatKo. Wydział Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej reprezentowało sześć osób w składzie:

Podczas konferencji można było wysłuchać wiele niezwykle interesujących referatów i poznać wiele niezwykłych osobowości. Wykład otwierający pt. „Metody analityczne matematyki dyskretnej”, który dostarczył uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń, poprowadził prof. dr hab. Jacek Cichoń. Konferencję uświetnił swoją obecnością również dr hab. Szymon Wąsowicz prof. ATH, którego nasi reprezentanci mieli okazję poznać osobiście.

W sposób szczególny wymienieni reprezentanci Naszego Wydziału chcieli podziękować:

Zobacz plakat przygotowany na potrzeby konferencji


ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA


Wykład prof. Mioduszewskiego - 19.10.2016


ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA


W dniu 8. października odbyła się czwarta Noc Naukowców na Politechnice Śląskiej. Pracownicy oraz Studenci naszego Wydziału przygotowali z tej okazji wiele atrakcji dla gości, którzy zaczęli się zjawiać już po godzinie 15. Tradycyjnie czwarte piętro budynku Biblioteki, czyli matecznik Wydziału Matematyki Stosowanej, na to jedno popołudnie zamieniło się w krainę zagadek logicznych, łamigłówek, gier oraz matematycznych fantazji.

W holu naszych gości witały pięknie wyeksponowane i atrakcyjnie oświetlone – trójwymiarowe obiekty fraktalne - piramidy Sierpińskiego. Obiekty te były pod opieką merytoryczną członków zaprzyjaźnionego Koła Naukowego Geometrii Fraktalnej i Chaosu, którego przewodniczącą jest Anna Tokarska, a opiekunem naukowym - profesor Marek Berezowski.

Tradycyjnie, w sali 401, pod opieką mgr - a Michała Różańskiego, zostały wystawione kalkulatory matematyczne, arytmometry, sorobany, suwaki logarytmiczne z zasobów „muzealnych” naszego Koła. Zwiedzający mogli dotknąć oraz nauczyć się obsługi prezentowanych maszyn. Z kolei, sala 402 była królestwem łamigłówek, logicznych pułapek, a także gier planszowych. Nasi goście mogli spróbować swoich sił układając łamigłówki zapałczane, rozwiązując problemy mentalnie, lub też szukając rozwiązań zagadek na kartce. Nie zabrakło także stanowiska z kostką Rubika. Z dumą możemy stwierdzić, że sala ta, jak co roku, cieszyła się największym zainteresowaniem naszych Gości.

Po raz drugi, w pokoju 413, zorganizowaliśmy kącik szachowy. Studenci, na czele z Bartoszem Tłokiem oraz Rafałem Ziomkiem, pod opieką doktora Marcina Adama, z chęcią stawali do szachowego boju z młodszymi i starszymi odwiedzającymi.

W sali wykładowej 408, studenci: Alicja Wróbel, Tomasz Mikuczewski, Emilia Gaweł, Natalia Mosz oraz Monika Zdebel zorganizowali bardzo ciekawe wykłady dla najmłodszych zwiedzających, zwłaszcza dla wycieczek szkolnych, pt.: "Tajemnice wstęgi Mobiusa" oraz "Sorobany"

Odwiedzając salę 409 (laboratorium komputerowe) można było zagrać w przygotowane wcześniej trójwymiarowe gry logiczne, w tym szachy komputerowe, warcaby i wiele innych.

Kolejna edycja Nocy Naukowców na Wydziale Matematyki Stosowanej ponownie przyciągnęła wielu zwiedzających pomimo niesprzyjającej pogody. Niektórzy z naszych gości odwiedzili nas po raz kolejny, wielu zapowiedziało swój powrót za rok. Ostatni zwiedzający opuścili budynek około 22-giej. Widząc zadowolenie na twarzach naszych gości, możemy powiedzieć że tegoroczna edycja okazała się kolejnym sukcesem. Dziękujemy i zapraszamy za rok!


ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA


Zajęcia z licealistami.

W dniu 16. marca 2016 roku odbył się wykład dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 2, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. W. Wróblewskiego w Gliwicach, który poprowadził opiekun naszego Koła - Pan dr hab. inż. Roman Wituła. Od samego początku, prowadzący wiedział, jak skupić na sobie uwagę słuchaczy. Treść prezentowana podczas wykładu była przekazana w sposób jasny i zrozumiały dla odbiorców. Ponadto, dzięki licznym, często wesołym i żartobliwym, wtrąceniom naszego opiekuna, licealiści z uśmiechem na ustach, przyswajali przekazane im wiadomości. Liczba zapisanych stron w zeszytach uczniów oraz planowanie kolejnych spotkań dobrze rokuje na przyszłość. Od teraz, gliwicka młodzież nie myśli o studiowaniu, jako o kolejnych „nudnych pięciu latach nauki”. Wszystko to zawdzięczamy wieloletniemu doświadczeniu oraz metodzie prowadzenia wykładu przez Pana doktora Witułę. Oby takich okazji do dumy było jak najwięcej!

W dniu 27. kwietnia 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie z uczniami drugiego Liceum Ogólnokształcącego im. W. Wróblewskiego w Gliwicach. Tym razem zajęcia te miały charakter bardziej praktyczny. Po krótkim wstępie dr. hab. inż. Romana Wituły, licealiści pod czujnym okiem studentów III roku Matematyki (w składzie: Arkadiusz Drogoń, Adam Pijaj, Patrycja Nieszczesny, Anna Pachciarek, Barbara Smoleń, Helena Szulc, Anna Śnieg oraz Justyna Wojtyka) zmagali się z licznymi przykładami pochodnych. Początkowo wszyscy byli nieco podenerwowani, jednak zabawne komentarze naszego opiekuna rozluźniły atmosferę . Kto z nas nie uśmiechnąłby się słysząc: "Niech a będzie ustalona. Usta – Lona. Jest takie imię jak Lon, bo tutaj mowa o jego ustach...". Licealiści z uśmiechem i pozytywnym nastawieniem pochłaniali wiedzę, którą prezentował Pan doktor. Podczas obliczania pochodnych, studenci niejednokrotnie słyszeli zadawane przez uczniów pytanie: "Czy wszyscy prowadzący na uczelni są jak ten doktor? Jeśli tak, to ja chyba chcę tutaj studiować, bo to na pewno nie może być nudne!" Mamy nadzieję, że po tak pozytywnym odbiorze, nasza Uczelnia wzbogaci się o studentów m.in. z tej właśnie szkoły.


ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA


17 października 2015 roku odbyła się, trzecia z kolei, Noc Naukowców Politechniki Śląskiej, w której nasze Koło wzięło, jak zawsze, czynny udział. Podobnie jak w poprzednich latach, również i tym razem na terenie Wydziału Matematyki Stosowanej - ściślej na czwartym piętrze budynku Biblioteki Politechniki Śląskiej, przygotowaliśmy dla potencjalnych gości wiele atrakcji - starych i nowych. Sala 402 poświęcona była grom logicznym. Przygotowaliśmy stanowiska z przeróżnymi łamigłówkami matematycznymi, m.in. zagadki z układaniem zapałek, problemiki do rozwiązania na kartce (lub w głowie). Niezmiennym zainteresowaniem cieszyły się gry: Pentago, Ubongo, Tantrix, Icosoku, IQtwist i różnorodne kostki Rubika. Śmiało możemy powiedzieć, że zainteresowanych łamaniem głowy w tej sali nie brakowało.

W sali 401 tradycyjnie eksponowaliśmy kalkulatory, arytmometry. Nie lada atrakcją były też sorobany i suwaki logarytmiczne. Można było zobaczyć, dotknąć i nauczyć się obsługi wielu maszyn służących do obliczeń. Od tych najstarszych, mechanicznych - napędzanych korbką, poprzez urządzenia elektryczne z niemałym silnikiem elektrycznym - o słusznej wadze, a wykonujące mniej rachunków niż najprostszy współczesny kalkulator, po komputer Amiga 500, który w końcu udało się uruchomić dzięki pomocy Radka Michalaka (prywatnie - narzeczonego Ani Śmiały, za przyprowadzenie którego jesteśmy Ani bardzo wdzięczni). Uruchomiona Amiga dostarczyła uciechy dzieciom i młodszym gościom, a rodzicom i dziadkom wielu wzruszeń.

Naszą tegoroczną nowością i hitem zarazem został kącik szachowy w pokoju 413. Ku naszemu zaskoczeniu, ale i radości, szachy wzbudziły u odwiedzających olbrzymie zainteresowanie. Pod opieką dr-a Marcina Adama oraz członków Koła: Bartosza Tłoka, Kamila Wojtka i Rafała Ziomka, niejeden z odwiedzających przeżył w tę Naukową Noc, szachowych emocji moc!

W laboratorium komputerowym w sali 409, na większości komputerów, do dyspozycji naszych Gości przygotowano gry logiczne, w tym szachy komputerowe. Wielu chętnie korzystało z bogatej oferty i dobrze się przy tym bawiło.

Nad całością czuwała tu dzielnie, udzielając porad i wskazówek, Hania Hanslik w asyście doktorów Mariusza Pleszczyńskiego i Adama Zielonki.

Trzecia już edycja Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej przyciągnęła na Wydział "Królowej Nauk" mnóstwo gości. Wielu z nich odwiedziło nas po raz drugi i trzeci m.in rodzina państwa Łajczaków z Zabrza. Niejeden zapowiedział też swój udział w imprezie za rok. Ilość odwiedzających przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. W pewnych momentach gości było tak wielu, że w odwiedzanych salach i na korytarzu tworzyły się zatory!!! Szczególną sympatię wzbudziła w nas - gospodarzach grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Długomiłowicach na opolszczyźnie, która pozostawiła na pamiątkę urocze rysunki (na stolikach we wnęce obok windy). Zachowamy je w naszych archiwach. Ostatni uczestnicy i zwiedzający opuszczali budynek Wydziału po 22-giej. Do zobaczenia w 2016 roku, oby równie udanym jak wszystkie poprzednie.


ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA


Nowym zwyczajem postanowiliśmy w tym roku zamieścić w materiałach podsumowujących Noc Naukowców Politechniki Śląskiej 2015 zagadki prezentowane na jednym z wielu stanowisk – przygotowane i podane naszym gościom przez członków koła „Trysektor”: Kamila Książka i Bartosza Grabowskiego. W zamieszczonych materiałach znajduje się również kopia "Listy zwycięzców" zaproponowanych zagadek.

Na uwagę zasługują też rozbudzone emocje intelektualne, które udzieliły się odwiedzającym nas gościom. Otóż 30. października b.r. opiekun koła, dr hab. Roman Wituła, odebrał telefon, w którym zatroskany tata (pan Wilczek) jednej z młodych uczestniczek Nocy Naukowców poinformował go o znalezionym przez córkę, jeszcze jednym z możliwych rozwiązań podanego poniżej pierwszego zadania "zapałczanego". Czyż nie jest to fascynujące?

Pobierz pdfa z zagadkami


W dniu 17.03.2015r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Matematyczny "M@tando". Członkowie naszego Koła uczestniczyli w oprawie organizacyjno-technicznej Konkursu. Nasi studenci zaprezentowali uczestnikom Konkursu historyczny aspekt matematyki, w postaci maszyn liczących, a także pierwszych polskich kalkulatorów. Uczniowie biorący udział w Konkursie, w przerwach między potyczkami, mogli doświadczyć bezpośredniego kontaktu z przyniesionymi przez nas eksponatami. Opiekun naszego Koła, wystąpił tym razem w roli Jurora Konkursu. Był to dla nas dzień pełen wrażeń, co oddają zamieszczone zdjęcia.


ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA


18 października 2014 r. odbyła się, druga z kolei, Noc Naukowców Politechniki Śląskiej. W tym roku, ilość zaangażowanych w imprezę studentów naszego Wydziału (42 osoby), przyjaciół imprezy (9 osób) oraz pracowników Wydziału (12 osób) miło zaskoczyła zarówno organizatorów, jak i Władze Wydziału Matematyki Stosowanej. Podobnie ilość gości odwiedzających przygotowane na Wydziale atrakcje, po raz kolejny przerosła nasze oczekiwania.

Największą popularnością cieszyły się stanowiska z grami logicznymi, zwłaszcza typu 3D. Tym razem to one były centralną częścią imprezy i faktycznie królowały. Młodzież, dzieci, rodzice i opiekunowie wspólnie uczestniczyli w intelektualnych rozgrywkach. Duże zainteresowanie budziło też stanowisko z prekursorem współczesnych komputerów - AMIGĄ. Goście mogli delektować się starymi grami komputerowymi, a ci "trochę starsi" goście mogli zabłysnąć swoimi umiejętnościami przed własnymi dziećmi, czy też wnukami.

Również inne nasze stanowiska, m. in. z arytmometrami, sorobanami były odwiedzane przez ciekawych wiedzy o ich funkcjonowaniu. W tym roku, w laboratorium komputerowym, zwiedzający mogli oddać się magii współczesnych gier komputerowych 3D. W przyszłym roku, dodatkowo planujemy uruchomić, w oddzielnym pomieszczeniu, kącik szachowy, zarówno do potyczek indywidualnych jak i symultanicznych. Mamy nadzieję, że zachęci to do odwiedzenia Nas podczas Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej w 2015 roku.

Do zobaczenia!

PS. Niektóre z prezentowanych przez nas eksponatów oraz gier nie wytrzymały konfrontacji "z prawdziwą rzeczywistością" Nocy Naukowców. Świadczy to dobitnie o emocjach jakie towarzyszyły tegorocznej imprezie. Oczywiście niedyspozycyjny "sprzęt", po "drobnej" reperacji, ponownie stanie twarzą w twarz przed gośćmi Nocy Naukowców w 2015 roku.


ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA


W dniu 19 października 2013 roku odbyła się Noc Naukowców na Politechnice Śląskiej. Pracownicy i studenci Wydziału Matematyki Stosowanej przygotowali z tej okazji wiele atrakcji, których zadaniem było przybliżenie gościom imprezy rachunkowych i logicznych podstaw matematyki i to w sposób jak najbardziej przyjazny.

Pierwsi goście pojawili się około godziny 15.00 i od tej chwili, aż do 21.00 nieprzerwanie napływali kolejni. W tym roku sporą liczbę odwiedzających stanowiły zorganizowane grupy szkolne (ze szkół podstawowych i przede wszystkim gimnazjów). Obecne były także całe rodziny i grupy przyjaciół. Odwiedzający z ogromną pasją uczyli się wykonywać obliczenia z użyciem: pałeczek Napiera, suwaków logarytmicznych, liczydeł (w tym szczot i sorobanów) i przede wszystkim starych, mechanicznych maszyn liczących. Dla większości naszych gości był to pierwszy w życiu kontakt z prekursorami współczesnych kalkulatorów. Ogromną popularnością cieszyły się też liczne stanowiska z grami i zagadkami logicznymi. Dla maluchów stworzono osobny „kącik”, gdzie dzieci mogły zapoznać się z najprostszymi zabawami około-matematycznymi. Dzieci i młodzież, na naszej imprezie pokochały inną twarz matematyki. Rozpalone twarze, pełnia koncentracji, fascynacja zgromadzonym sprzętem – towarzyszyły odwiedzającym. A my, skromni organizatorzy byliśmy pod wrażeniem zarówno ilości przybyłych gości, jak też ich zapału i chęci do działania, dla odkrywania – na nowo, albo inaczej – źródeł matematyki.

Zaangażowanie biorących udział w imprezie pracowników i przede wszystkim studentów naszego Wydziału, a także grona przyjaciół Koła Trysektor, zostały docenione zarówno przez Dziekana Naszego Wydziału jak i przez Władze Uczelni przyznaniem – wszystkim uczestnikom Nocy Naukowców 2013 – okolicznościowych dyplomów z podziękowaniami.


ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA


9.IV.2013 w Liceum Ogólnokształcącym nr 3 w Gliwicach członkowie Koła wzięli udział w akcji popularyzującej matematykę i jej historię dla uczniów szkół średnich m. p.t. "Matematyka po tamtej stronie lustra"


Dnia 28 września 2012 odbyła się kolejna edycja Śląskiej Nocy Naukowców na Politechnice Śląskiej. Dla nas była to edycja szczególna, ponieważ Wydział Matematyki Stosowanej brał pierwszy raz udział w tym wydarzeniu. Komitet organizacyjny składał się zarówno z pracowników naukowych, studentów, jak i absolwentów naszego Wydziału. Wspólnymi siłami przygotowaliśmy wystawę urządzeń służących ludziom do liczenia na przestrzeni wieków. Wśród nich znalazły się tradycyjne liczydła, pałeczki Napiera, japońskie Sorobany, suwaki logarytmiczne oraz różne modele maszynek liczących. Czasy współczesne godnie reprezentowała nowoczesna pracownia informatyczna wyposażona w tablicę interaktywną. Najmłodsi również nie mogli narzekać na brak atrakcji. Dla nich przygotowaliśmy zagadki, łamigłówki logiczne oraz tradycyjne kolorowanki.

Wszyscy spędziliśmy bardzo pracowite cztery godziny, ponieważ pierwsi goście pojawili się już około godziny 17 i nieprzerwanie do godziny 21 na wydziale panował nieustanny ruch. Wśród odwiedzających znalazły się również całe rodziny. Najmłodsze dzieci mogły zostać w kąciku dla malucha, a starsze udać się do stanowisk wraz z rodzicami, aby pooglądać eksponaty, wysłuchać krótkich wykładów i nauczyć się liczyć na wymienionych wcześniej urządzeniach. Razem z naszymi gośćmi spędziliśmy bardzo miło czas i już nie możemy się doczekać przyszłorocznej edycji, na którą już teraz serdecznie zapraszamy.


ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA


8.XII.2011 na Wydziale Matematyki Stosowanej członkowie Koła wzięli udział w akcji popularyzującej matematykę i jej historię dla uczniów szkół średnich m. p.t. "Liczba PI, jej historia i wpływ na kreatywność w matematyce"


Koło Miłośników Historii Matematyki i Informatyki TRYSEKTOR zostało utworzone w roku 2011.


Wspomnienie sprzed lat, czyli historyczne informacje, zaproszenia i plakaty Koła.

W roku akademickim 1985/86 obecny opiekun naukowy Koła „Trysektor” dr inż. Roman Wituła był przewodniczącym Studenckiego Koła Naukowego Matematyków „Atraktor". Opiekunem naukowym Koła był wówczas dr inż. Piotr Gawron. W archiwum prywatnym Romana Wituły zachowała się kilkunastostronicowa dokumentacja działań Koła (prezentujemy ją poniżej) w tym ważna lista ówczesnych członków Koła. Naszym marzeniem byłoby zebranie informacji o karierach zawodowych wszystkich członków SKN Matematyków z roku akademickiego 1985/86. Kochani, gdy to czytacie odezwijcie się, wyślijcie maila na adres: Roman.Witula@polsl.pl lub listownie pod adresem:

Instytut Matematyki
Roman Wituła
Politechnika Śląska
Ul. Kaszubska 23
44-100 Gliwice



ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA


Created by Ewelina Domalik